Litina versus bimetal - bitva o radiátory

Instalace litinových topných těles

Trh s topnými zařízeními je pozoruhodný svou rozmanitostí. Ale známé litinové radiátory jsou stále populární kvůli mnoha výhodám. Jsou odolné, odolné proti korozi, snadno se používají a jsou velmi odolné. Ale i to nejspolehlivější zařízení může jednoho dne vyžadovat výměnu. Otázka, jak zavěsit topný radiátor na držáky, lze vyřešit samostatně. Hlavní věcí je mít zkušenosti, potřebné materiály a vzít v úvahu některé nuance instalace.

Který radiátor nainstalovat, aby se vyměnila litinová baterie

Moderní litinové radiátory - příklad stylu

 1. Vlastnosti výběru a instalace
 2. Předběžná příprava
 3. Hlavní etapy samostatné práce
 4. Dekorativní design radiátorů

Jaká je výhoda nového topného systému?

Alternativou k systému ústředního vytápění je autonomní systém, který umožňuje zohlednit spotřebu tepla na byt. Trh s topnými zařízeními nabízí obrovské množství topných zařízení vyrobených z vysoce pevných a ekologických materiálů. Radiátory se liší podle materiálu: - hliník; - bimetalový; - ocelový panel, litina, měď; - trubkovitý.

Litinové radiátory jsou dnes poměrně vzácné. Jde o to, že litina vydává teplo špatně než baterie vyrobené z jiných materiálů. Tyto baterie se zpravidla dnes používají jako dekorativní prvky v designu bytu ve stylu vintage. Výměna litinových baterií za baterie vyrobené z jiných materiálů je tedy výnosný podnik, který by se rozhodně měl řešit.

Hliníkové topné radiátory vedou teplo dobře, ale mají jednu velkou nevýhodu - mají krátkou životnost. Proto, pokud jsou takové radiátory v bytě více než 10 let, měli byste přemýšlet o jejich změně. A bude to opět prospěšné - nové moderní radiátory vás nenechají v bytě mrznout ani v těch nejnáročnějších mrazech.

Bimetalové topné radiátory se skládají ze dvou částí. Jejich vnější vrstva je hliník, ale vnitřní vrstva je z jiného kovu. Jsou dokonale schopné vytápět větší místnost i střední nebo malou místnost. Navíc jsou tyto topné radiátory považovány za jednoduše ideální pro městské byty a za cenu jsou dostupné téměř pro každého.

Nejvýnosnější je instalovat ocelové radiátory, které se vyznačují dlouhou dobou provozu a dokonale vyhřívají byt. Právě tyto baterie jsou instalovány téměř ve všech vyspělých zemích. Kromě toho má takový radiátor kompaktní rozměry, což znamená, že může být na přání maskovaný a dokonale zapadne do interiéru jakékoli místnosti. Takové radiátory jsou však poměrně drahé. Navzdory tomu by však měli být do vašeho bytu vybráni právě oni, protože budou věrně sloužit déle než jeden rok.

Pořadí připojení

Nejdůležitějším okamžikem při instalaci baterií je jejich připojení k topnému okruhu a následná kontrola. Aby bylo možné všechny práce provádět efektivně, je nutné dodržet postup instalace litinového radiátoru.

 • Topný okruh je předem vypnutý, je zastaven přívod chladicí kapaliny do bytu a poté je odváděno z potrubí pomocí oběhového čerpadla.
 • Akumulátor je zavěšen na držácích, přičemž je zkontrolována vodorovná a svislá poloha s úrovní budovy.
 • Zátky jsou odšroubovány ze zařízení.
 • V případě, že je boční schéma zapojení litinových topných těles „zavedeno“ do jednopotrubního okruhu, musí být nejprve nainstalován a připojen obtok s ventilem. Pokud je systém dvoutrubkový, používají se stírací lišty s jeřáby.

V poslední fázi se provádí instalace Mayevského jeřábu na litinové radiátory.

Po připojení všech topných prvků se provede zkušební kontrola kvality práce. Ukáže, jak bezpečně je systém připojen. K tomu se do něj pod tlakem vypouští voda. Pokud nedochází k úniku, žádným nepochopitelným zvukům a klepání, jsou všechny prvky obvodu správně připojeny.

Teng pro litinovou baterii

Teng, namontovaný v litinové baterii, umožňuje zahřát místnost, když není možné spustit topný systém obvyklým způsobem. Samotná desítka není nic jiného než kovová trubka se spirálou uzavřenou uprostřed. Při instalaci topného tělesa do litinového radiátoru můžete dosáhnout optimálních ukazatelů teploty v malé místnosti: garáži, kuchyni, skleníku nebo jakékoli jiné přístavbě.

Topné těleso pro radiátor
Topné těleso pro radiátor

Hlavní výhody elektrických topných těles:

 • Možnost instalace do baterie vyrobené z litiny a jiných materiálů;
 • Automatická regulace teploty ohřevu vody;
 • Použití ohřívače jako hlavního zdroje tepla;
 • Snadná instalace.

Poznámka! Topný článek instalovaný v topném zařízení umožňuje chránit systém před odmrazováním v případě poruchy dodávky tepla.

Kdokoli si může popsané zařízení nainstalovat. Kompletní sada topných prvků zahrnuje mechanismy regulace teploty, prostředky ochrany proti přetížení. Stačí instalovat ohřívač do zásuvky radiátoru a připojit jej ke zdroji energie. Před uvedením topného článku do provozu musí být topný systém zcela naplněn vodou nebo jiným typem nosiče tepla.

Topení v chladiči musí být ve vodorovné poloze. Obvykle funguje ve dvou režimech. Pokud je zařízení v systému použito jako hlavní zdroj vytápění, místnost se zahřeje na nastavenou teplotu a speciální termostat bude udržovat hodnoty teploty na nastavených parametrech.

Připojení k litinové baterii
Připojení k litinové baterii

Pokud se topný článek používá ve venkovském domě nebo v pomocné místnosti, pak bude hlavním úkolem ohřívače minimální ohřev systému, který ho chrání před zamrznutím. V tomto případě je zařízení nastaveno na minimální výkon.

Postup instalace

Montážní držáky pro litinovou baterii

Nejprve musíte určit požadovaný počet závorek. Závisí to na ploše ohřívače. Na 1 m2 topná plocha vyžaduje 1 konzolu. Vypočítejte povrchovou plochu otopného tělesa v závislosti na počtu sekcí zařízení a označte stěnu pro instalaci držáků. Po označení znovu zkontrolujte výpočty, vyvrtejte otvory, vložte do nich hmoždinky a zašroubujte upevňovací prvky.

Instalace topného tělesa

Topný okruh musí být uzavřen a voda musí být úplně odstraněna. Zbytkové topné médium lze odčerpat pomocí čerpadla. Baterie je zavěšena na podpěrách, u systému s jednou trubkou je připojen bypass. Dále je radiátor připojen k systému pomocí stíracích lišt se závitem. Všechny spoje musí být utěsněny. K tomu jsou vhodné jakékoli těsnící materiály, obvykle se používá koudel. Pokud víte, jak zacházet se svařovacím strojem, využijte příležitost a svařte spoje objímek a potrubí.

Po instalaci zařízení je nutné krimpování. Tento postup provádějí odborníci s příslušným vybavením. Pokud máte zařízení, udělejte vše sami, pokud ne, pak se nedoporučuje kupovat drahé zařízení pro jednorázovou instalaci jednoho nebo několika radiátorů.Po dokončení instalace zkontrolujte funkčnost systému.

Teoreticky není nic složitého v instalaci litinových topných radiátorů, ale v praxi není všechno tak snadné, jak bychom chtěli. Pokud nemáte potřebné zkušenosti nebo asistenta, který již podobnou práci provedl, je stále lepší najmout tým instalatérů. Samozřejmě, platba za jejich práci výrazně zvýší náklady na topný systém jako celek, ale ušetříte čas, námahu a nervy. Konečné rozhodnutí je jen na vás.

Nutnost, ne pocta módě

Můžete předpokládat, jak dlouho chcete, že výměna baterie je jen poctou módě. Ale myslí si to jen amatéři. To je nutnost. A každý odborník vám o tom řekne. Důvody poptávky po nových materiálech jsou poměrně jednoduché.

Moderní verze baterií vydávají teplo mnohem lépe. Důležité je, že dodávku tepla lze kdykoli upravit.

Je nutné baterie vyměnit, pokud:

 • Jsou tam praskliny, objevila se koroze, začaly netěsnosti;
 • Zastaralý vzorek místnost dobře neohřívá;
 • V oblasti vašeho bytu není dostatek baterií;
 • Neexistuje žádný termostat.

Prostě chápete, že výměna baterií za modernější design je ve vašem nejlepším zájmu. A pamatujte si, kolik zaplatíte každý rok za vytápění. Pravděpodobně můžeme znovu připomenout, že se jedná o nejdražší položku pro platby za bydlení a komunální služby.

Kromě toho, pokud máte staré litinové baterie, které zjevně splnily svůj účel, můžete v případě úniku snadno zaplavit své sousedy. Navíc nemáte schopnost regulovat teplo. Výsledkem je, že za topení zaplatíte mnohem více.

A pokud baterie nepracují příliš dobře, pak bude místnost prostě divoce chladná. Zvláště pokud žijete v severních zeměpisných šířkách naší země.

Jak vybrat správnou konzolu

Hlavní pravidlo při nákupu držáku: musí vydržet váhu, která mu byla přidělena. Maximální zatížení je obvykle uvedeno v přiložených pokynech. Nejjednodušší je vybrat konzolu pro hliníkový radiátor, protože je lehký a je pro něj vhodný jakýkoli typ.

Pro velmi výkonné baterie používejte stojany. Pokud je však kryt v domě dřevěný, musíte se ujistit, že svorky jsou vybaveny dalšími upevňovacími prvky na zeď. Tím se sníží zatížení desek. U lehkých topných prvků, které budou umístěny v hlubokém výklenku pod oknem, je lepší koupit dlouhou konzolu.

U litinových radiátorů se doporučuje uchycení držáků se schopností mírně změnit výšku, jinak by mohlo dojít k potížím s instalací. Cena nastavitelného držáku není tak vysoká, aby se vzdal pohodlí montáže.

Je důležité, aby slitina neobsahovala toxické látky uvolňované během zahřívání. Nestojí za to kupovat ruční součásti, zejména bez příslušných průvodních dokladů

Pamatujte, že nejlehčí - rohový držák - je pouze pro hliníkové a měděné radiátory

Spojovací materiál pro ocelové radiátory

V této skupině existují dva různé typy: trubkové a panelové radiátory. Mají jiný design, respektive jinou montáž.

U deskových radiátorů jsou na zadní stěnu přivařeny držáky, kterými jsou zavěšeny na držáky. Tvar tohoto typu zapínání je odlišný: je navržen speciálně pro sponky.

Který radiátor nainstalovat, aby se vyměnila litinová baterie

U deskových radiátorů jsou na zadní stěně přivařeny držáky

Při instalaci deskových otopných těles je nutné přísně dodržovat svislou polohu držáků. Vyžaduje se vysoká přesnost: čtyři nebo šest svorek musí přesně sedět na háčky

Zde je také důležité, aby byla zeď dokonale rovná a hladká. Obecně platí, že při použití běžných držáků je velmi obtížné zavěsit deskové radiátory

Snadnější práce s jinými typy držáků.

Který radiátor nainstalovat, aby se vyměnila litinová baterie

Standardní držák pro deskový radiátor

Vzhledem k tomu, že hmotnost ohřívače je malá, stačí jej upevnit na horní držáky, namontovat zarážky dole, které mu dají směr v horizontální rovině. Nejsou připevněny ke zdi, ale pomocí háčků se drží na konzole a jednoduše přiléhají ke zdi. Kvůli spolehlivosti je část, která směřuje ke zdi, rozšířena.

Který radiátor nainstalovat, aby se vyměnila litinová baterie

Takto vypadá sada držáků pro baterie z ocelových trubek: horní kolektor je zavěšen na háčky a dole jsou umístěny plastové zarážky

K dispozici jsou také speciální montážní desky pro snadnou instalaci. Jsou to pásy z kovu s plastovými sponami nahoře a dole. Konzoly na zadním panelu nejsou při použití tohoto spojovacího prvku nutné. Pásy jsou upevněny na stěně, do nich je vložen radiátor, který je držen plastovými háčky.

Který radiátor nainstalovat, aby se vyměnila litinová baterie

Lišta pro rychlou montáž panelových baterií

Spojovací prvky pro trubkové radiátory jsou podobné sekčním: stejné háky, pouze jiné velikosti, často vybavené plastovými podložkami.

K dispozici jsou také speciální spojovací prvky s úchyty pro trubky SMB. Jedná se o ocelový pás s plastovými sponami a poličkou na spodní straně, která slouží jako podpora pro radiátor. Tuto montážní desku lze použít, pokud hmotnost zařízení naplněného vodou nepřesahuje 100 kg. Instalace je jednoduchá: položte baterii na polici a horní hranu přibližte ke svorkám. Sevřou nejbližší tubu, uslyšíte cvaknutí. Radiátor je nainstalován, lze připojit přívodní potrubí.

Který radiátor nainstalovat, aby se vyměnila litinová baterie

Lišta pro rychlou instalaci trubkového radiátoru s policí a svorkami

Pro rychlou instalaci existuje druhá možnost: spojovací prvky SVD. Má dvě části. Jeden je připevněn k radiátoru, druhý ke zdi. Poté jsou navzájem spojeny a upevněny ocelovou smyčkou.

Který radiátor nainstalovat, aby se vyměnila litinová baterie

Další typ držáků pro trubkové modely: dvě části, jedna je připevněna na zeď, druhá je připevněna k trubce. Jsou staženy dohromady pomocí držáku drátu.

Podlahový držák pro trubkové radiátory může být několika typů: trubkové dorazy, které jsou svařeny z výroby, nebo sloupky s háčky. Na takových regálech jsou zavěšeny radiátory a samotné regály jsou připevněny k podlaze.

Konzoly pro radiátory jsou různých typů a typů: pro instalaci na stěnu a podlahu. Standardní dodávané se sadou jsou spolehlivé, ale je obtížnější s nimi pracovat. Prkna a rychloupínací zařízení šetří čas, ale stojí hodně.

Spojovací prvky pro litinové, článkové a panelové radiátory

Pořadí instalace radiátorů nezávisí na jejich typu: pravidla zůstávají stejná, mění se pouze spojovací prvky. Pokud má být instalován pod oknem, musí být dodrženy následující vzdálenosti: od podlahy musí být minimálně 80-120 mm, od parapetu minimálně 60-100 mm, od stěny - 30-50 mm. Je také nutné určit počet a umístění spojovacích prvků.

Počet držáků (háčků) na baterii závisí na její délce. Pokud existuje několik sekcí - až 8–10 kusů, jsou zapotřebí dva držáky nahoře a alespoň jeden další dole. Pokud existuje více než 10 sekcí, jsou tři podpěry nainstalovány nahoře a dvě dole. U každých dalších pěti až sedmi sekcí litinových radiátorů a deseti trubkových a hliníkových se počet spojovacích prvků zvyšuje: jeden držák je přidán nahoře a jeden dole.

Který radiátor nainstalovat, aby se vyměnila litinová baterie

Způsoby použití různých druhů spojovacích prvků pro sekční radiátory

Nové litinové baterie

Pokud pro vás výhody litinové baterie převáží její nevýhody, můžeme vám doporučit vysoce kvalitní moderní litinové baterie. V obchodě Santechbomba najdete několik praktických možností - jsou vám představeny modely STI Nova 500 a STI Nova 300. Liší se navzájem velikostí a výkonovými charakteristikami - například „starší“ model 500 má přenos tepla 150 W na sekci, hmotnost sekce je zároveň 4,2 kg, objem - 0,52 litru. U modelu 300 se tyto ukazatele rovnají 120 W, 2,9 kg a 0,3 litru, zatímco jsou o 20 cm nižší. Oba radiátory se vyznačují svým původním designem, na povrch je nanesen tepelně odolný polymerový povlak.

Pro ty, kteří dávají přednost známému designu, je klasický model MC-140 perfektní.Skládá se ze 7 sekcí po 150 W a vypadá téměř stejně jako „velmi“ sovětské baterie. A samozřejmě je stále těžký, protože je vyroben ze skutečné litiny. Nezapomněli jste však, jaké výhody má tento materiál?

Spojovací materiál pro litinové baterie

Jelikož se jedná o nejtěžší topná zařízení, jejich držáky jsou nejmohutnější: musí držet značnou váhu po celá léta. Mohou to být jednoduché nebo zakřivené kolíky připevněné k tyči. V každém případě se při výrobě spojovacích prvků pro litinové baterie používá silnější kov. V cenících obvykle přichází s přidáním „zesíleného“. Může být natřen (standardní barva je bílá) nebo ne. Někteří výrobci lakují na vyžádání v požadované barvě (při objednávce radiátoru uveďte typ spojovacího prvku a jeho barvu).

Který radiátor nainstalovat, aby se vyměnila litinová baterie

Držák na litinovou baterii a zesílený: ze silnějšího kovu

Při nákupu budete muset vzít v úvahu rozměry: upevnění pro úseky různých hloubek se provádí záměrně, protože je nutné zajistit vzdálenost od stěny nejméně 3-5 cm.

Kromě konzol pro litinové radiátory se vyrábějí také háky. Prodávají se společně se zásuvkami. Jsou instalovány standardně: vyvrtá se otvor, do něj se vloží hmoždinka a do hmoždinky se našroubuje háček (na jedné straně je závit).

Který radiátor nainstalovat, aby se vyměnila litinová baterie

Existují montážní desky pro litinové radiátory, které usnadňují instalaci.

Kromě držáku na zeď jsou k dispozici patky pro instalaci na podlahu. Jsou výškově nastavitelné nebo ne. Horní oblouky jsou také různé a upevňují část na doraz: je tu oblouk vyrobený z ocelového drátu a je zde řetězec pohyblivě spojených článků. V obou případech jsou baterie připevněny k podpěře pomocí těchto oblouků a šroubů.

Který radiátor nainstalovat, aby se vyměnila litinová baterie

Stojany pro podlahovou instalaci sekčních radiátorů - na podlahu lze instalovat jakoukoli nástěnnou baterii

Proč měnit staré litinové baterie

Jaké důvody by měly vést k výměně baterií:

 • netěsnosti, praskliny, koroze;
 • zastaralé vzorky, například litinové baterie;
 • špatné vytápění bytu, domu;
 • žádný termostat;
 • malý počet baterií pro požadovanou oblast.

To vše vede buď k neustálému chladu v místnosti, možnosti zaplavení sousedů a neschopnosti regulovat teplo. Za topení musíte hodně platit, ale teplo nelze nijak regulovat. Samozřejmě je lepší vyměnit baterii v létě nebo na jaře, ale pokud je situace kritická, pak to můžete udělat v zimě, stačí na několik hodin vypnout celý dům. Aby nedošlo k nalití vroucí vody na sousedy, musíte kontaktovat odborníka.

V takovém případě existuje šance na rychlou a bezproblémovou výměnu radiátorů. Moderní typy baterií jsou mnohem lehčí, stylovější a mají vysoký odvod tepla. Problémem může být nejen porucha radiátoru, ale také jeho ucpání, přechodová komora uvnitř nebo prostě nedostatečná teplota přiváděná do bytu. Důvod můžete objasnit kontaktováním bytového úřadu nebo zámečníků, kteří obvykle vědí, zda je kotelna dobrá nebo ne.

Schémata připojení

Nejbezpečnějším okruhem pro připojení topných radiátorů v soukromém domě se stáčecím zařízením a kotlem je jednotrubkový Leningrad. Topná zařízení jsou připojena paralelně s náplní, která je položena po obvodu místnosti.

Který radiátor nainstalovat, aby se vyměnila litinová baterie

Poněkud levnější instalace, ale mnohem problematičtější v provozu je obvod využívající sériové připojení baterií. Stačí říci, že jejich nezávislá úprava je v tomto případě nemožná.

Který radiátor nainstalovat, aby se vyměnila litinová baterie

Jednopotrubní verze se sériovým připojením.

A konečně, dvoutrubkový systém zahrnuje připojení každého chladiče jako propojky mezi přívodním a zpětným vedením. Je to nepohodlné v tom, že vyžaduje již zmíněné vyvážení - omezení průchodnosti topných zařízení nejblíže kotli.

Jaká mohou být schémata pro připojení topných těles k napájecímu potrubí?

 • Jednostranný.přípojky jsou připojeny k horní a dolní zátce chladiče vpravo nebo vlevo. Je kompaktní, ale nerovnoměrně zahřívá zařízení: poslední části budou vždy chladnější než první.
 • Zdola dolů. V tomto případě musí být baterie vybavena odvzdušňovacím otvorem. Výhodou řešení je, že radiátor s takovým připojením nevyžaduje splachování a vždy se ohřívá po celé své délce.
 • Úhlopříčka. Ohřev sekcí je ještě rovnoměrnější; spodní roh nástroje se slepou zátkou se však postupně zanáší.

Který radiátor nainstalovat, aby se vyměnila litinová baterie

Možnosti připojení pro připojení.

Potřebné nástroje a materiály

Technologie pro odšroubování a sestavení litinových baterií: a - vsuvky zachycují závit sekcí (2-3 vlákna); b - utáhněte bradavky, ukotvěte sekce; c - namontujte třetí část; d - radiátory skupiny dva.

Výměna nebo instalace různých litinových radiátorů může probíhat v několika fázích a zcela odlišnými způsoby. K dokončení této instalace budete potřebovat:

 • rukavice;
 • ochranné brýle;
 • plynové svařování;
 • montážní klíče;
 • gumová těsnění;
 • šroubováky;
 • klíče chladiče (krátké a dlouhé).

Pokud se rozhodnete sami nainstalovat nebo vyměnit, buďte velmi opatrní a dodržujte pravidla bezpečnosti a zabezpečení. Svařovací práce mohou být škodlivé.

Výměna litinového radiátoru v bytě

Jednou před každým majitelem domu nebo bytu vyvstává otázka výměny litinového radiátoru. Výměna litinového chladiče za bimetalový je jednoduchá. Ale od pána bude požadována přesnost, přesnost během instalace. Každý ví, že okny se ztrácí více než 50 procent tepelné energie. Moderní bimetalové radiátory pomáhají šetřit teplo, zatímco útoky vytvoří v místnosti atmosféru útulnosti a pohodlí.

Jaký je rozdíl mezi litinovými a bimetalovými výrobky?

Práce související s opravou nebo výměnou topného systému patří do kategorie nebezpečných činností. Těmto akcím musí důvěřovat specialista v této oblasti. Pokud plánujete výměnu topných zařízení, měli byste myslet na spotřební materiál, který bude při instalaci zapotřebí.

Měli byste pochopit kvalitu výrobků, pokud se rozhodnete vyměnit topná tělesa.

Proč jsou litinové spotřebiče dobré? Jsou obdařeni pevností a trvanlivostí. Takové výrobky budou sloužit více než 50 let. Jsou těžké, což přispívá k vysoké retenci tepla.

Bimetalové radiátory jsou moderní a estetické. Objevily se v Rusku ne tak dávno, ale již se staly populárními a žádanými. Mají nejvyšší odvod tepla, reprezentativní vzhled. Tyto produkty se snadno instalují, jsou odolné a lehké. Jsou vybaveny automatickým systémem, který usnadňuje ovládání zařízení.

Pokud již v domě nebo bytě jsou litinové radiátory, měly by být upřednostňovány bimetalové. Kromě svých pozitivních vlastností se vyrovnávají s kontaminovanou vodou, litinové baterie mají tu vlastnost, že jsou ucpané nečistotami. Bimetalové přístroje se organicky hodí do jakéhokoli interiéru.

Profesionální instalace

Pokud potřebujete vyměnit topná tělesa, v takové situaci jsou specialisté připraveni pomoci a provádět práci na vysoké profesionální úrovni. Zkušení řemeslníci zajistí provedení všech prací v komplexu. To zahrnuje demontáž zastaralých litinových nebo ocelových radiátorů. Instalace moderního stylového a vysoce kvalitního vybavení z bimetalu nebo hliníku. Odborníci dávají záruku za všechny typy svých činností.

Zajistí instalaci zařízení v co nejkratším čase a za dostupnou cenu. S veliteli lze konzultovat řadu otázek souvisejících s výměnou topných zařízení.Řeknou vám, kolik sekcí musíte koupit pro konkrétní místnost, na základě plochy místnosti a přenosu tepla radiátoru.

Způsoby montáže pro hliníkové a bimetalové radiátory

Výrobky mají velmi podobný tvar. Pouze jsou vyrobeny z tenčího kovu. Obecně jsou konzoly pro sekční radiátory jakéhokoli typu velmi podobné. K dispozici jsou univerzální úhelníky pro hliníkové a bimetalové radiátory. Mají nahoře a dole vybrání pro kolektor, takže je lze připevnit vpravo i vlevo.

Který radiátor nainstalovat, aby se vyměnila litinová baterie

Speciální úhelníky pro lehké profilové radiátory

Neexistují žádné hliníkové a bimetalové radiátory stojící na podlaze. Existují však regály, které umožňují instalaci kteréhokoli z nich na podlahu. V tomto případě je stojan nejprve upevněn na podlaze a poté je nainstalováno a upevněno topné zařízení.

Montáž hliníkových radiátorů na podlahu pomáhá, pokud stěny nevydrží ani tak malou hmotnost (jsou-li vyrobeny ze sádrokartonu nebo pórobetonu, jiných podobných materiálů).

Který radiátor nainstalovat, aby se vyměnila litinová baterie

Na tyto stojany lze připevnit jakýkoli sekční radiátor.

Na nyní módní skleněnou stěnu nebudete moci nic pověsit

Ale pak musíte věnovat pozornost tomu, jak celá struktura vypadá ze zadní strany. V tomto případě je vhodnější použít pro vytápění konvektory zabudované do podlahy.

podlahové modely trubkových radiátorů (zároveň mohou sloužit jako plot), litinové retro radiátory.

Soulad s instalačními normami

I když víte, jak instalovat litinovou baterii, měli byste si pamatovat, proč musíte dodržovat normy schválené SNiP. Možná to někdo bude považovat za nepovinné a bude se mýlit, protože jakékoli odchylky od parametrů nejsou jen porušením bezpečnostních pravidel, ale také snížením efektivity samotného systému.

Obecná pravidla pro instalaci radiátorů zahrnují:

 • Poloha zařízení vzhledem ke svislé ose okna. Střed baterie by se měl srovnávat s ní. Přípustná odchylka by neměla překročit 2 cm.
 • Baterie musí mít takový počet sekcí, aby po sestavení zabírala 75% šířky otvoru okna.
 • SNiP ukazuje, jak připevnit litinovou baterii ke zdi. Vzdálenost mezi podlahou a podlahou podle norem je tedy 60 mm, 50 mm pod parapetem a 25 mm od stěny.

Když je vybráno místo a jsou provedeny všechny výpočty, můžete zahájit instalaci litinových topných radiátorů vlastními rukama. To bude vyžadovat nástroje a potřebné spojovací prvky.

Umístění topných zařízení

Je velmi důležité nejen to, jak navzájem propojit topná tělesa, ale také jejich správné umístění ve vztahu ke stavebním konstrukcím. Ohřívače se tradičně instalují podél stěn místností a místně pod okna, aby se snížilo pronikání proudů studeného vzduchu na nejzranitelnější místo.

V SNiP pro instalaci tepelného zařízení jsou k tomu jasné pokyny:

 • Mezera mezi podlahou a dnem baterie nesmí být menší než 120 mm. S poklesem vzdálenosti od zařízení k podlaze bude rozložení toku tepla nerovnoměrné;
 • Vzdálenost od zadní plochy ke stěně, na kterou je radiátor namontován, musí být od 30 do 50 mm, jinak bude narušen jeho přenos tepla;
 • Mezera mezi horním okrajem ohřívače a okenním parapetem je udržována v rozmezí 100–120 mm (ne méně). Jinak může být pohyb tepelných hmot obtížný, což oslabí vytápění místnosti.

Bimetalová topná zařízení

Abyste pochopili, jak vzájemně propojit bimetalové radiátory, musíte vědět, že téměř všechny jsou vhodné pro jakýkoli typ připojení:

 • Mají čtyři možné body spojení - dva horní a dva spodní;
 • Vybaven zátkami a Mayevským kohoutkem, kterým lze odvzdušňovat vzduch nashromážděný v topném systému;

Diagonální připojení je považováno za nejúčinnější pro bimetalové baterie, zejména pokud jde o velký počet sekcí v zařízení. Přestože použití velmi širokých baterií vybavených deseti nebo více částmi je nežádoucí.

Rada! Je lepší přemýšlet nad otázkou, jak správně připojit dva topné radiátory 7-8 sekční místo jednoho zařízení 14 nebo 16 sekcí. Bude mnohem jednodušší instalovat a snadněji se udržovat.

Další otázka - jak spojit části bimetalového radiátoru může vzniknout při přeskupování částí ohřívače v různých situacích:

Který radiátor nainstalovat, aby se vyměnila litinová baterie

Důležité je také místo, kam plánujete instalovat ohřívač.

 • V procesu vytváření nových topných sítí;
 • Pokud je nutné vyměnit vadný radiátor za nový - bimetalický;
 • V případě přehřátí můžete baterii dobudovat připojením dalších částí.

Hliníkové baterie

Zajímavý! Celkově je třeba poznamenat, že diagonální připojení je vynikající volbou pro jakýkoli typ baterie. Nejste si jisti, jak spojit hliníkové radiátory dohromady. připojte se diagonálně, nepokazíte se!

U uzavřených topných sítí v soukromých domech se doporučuje instalovat hliníkové baterie, protože zde je snazší zajistit řádnou úpravu vody před naplněním systému. A jejich cena je mnohem nižší než u bimetalových zařízení.

Který radiátor nainstalovat, aby se vyměnila litinová baterie

Samozřejmě, v průběhu času, pohybující se podél radiátorů, chladicí kapalina ochlazuje

Samozřejmě budete muset vyzkoušet, než připojíte části hliníkového chladiče k přeskupení.

Rada! Než dokončíte dokončovací práce v místnosti, nespěchejte s odstraněním továrního obalu (fólie) z instalovaných topných zařízení. Chráníte tak vrstvu chladiče před poškozením a znečištěním.

Samotný pracovní proces nezabere mnoho času, nepotřebujete žádné speciální dovednosti ani drahé vybavení, všechny potřebné nástroje si můžete zakoupit v jakémkoli železářství. A nezapomeňte, že připojení vám bude sloužit dlouho a bez potíží, pouze pokud jste při své práci použili vysoce kvalitní materiály a dodržovali všechna pravidla pro instalaci topného systému.

Který radiátor nainstalovat, aby se vyměnila litinová baterie

Mluvíme přesně o tom, co je uvedeno na tomto obrázku.

Ve videu představeném v tomto článku najdete další informace o tomto tématu.

Bimetalové baterie

Mám vyměnit litinové baterie za bimetalové? Pokud volba z litiny není vhodná, jsou bimetalové baterie vynikajícím řešením. Toto slovo obvykle znamená duet z hliníku a oceli (místo toho se někdy používá měď). Hliník hraje roli vnějšího materiálu, zatímco jádro chladiče je vyrobeno z oceli, protože tento kov je odolnější vůči vysokým teplotám a jiným nepříznivým podmínkám. V tomto ohledu má podobné vlastnosti jako litina, protože ocel se nebojí agresivního chemického prostředí a je také odolná vůči korozi. A pokud jde o maximální výdržný tlak, ocel dokonce překonává litinu - ocelové jádro umožňuje dosáhnout pracovního tlaku až 30-40 atmosfér a nebojí se možného vodního rázu.

Hliník ve většině moderních modelů nemá téměř žádný kontakt s chladicí kapalinou a při přijímání energie z oceli se rychle zahřívá a přenáší teplo do místnosti. Další důležitou výhodou bimetalových baterií je malý objem chladicí kapaliny.

Takže bimetalové baterie:

 • plíce;
 • elegantní;
 • rychle zahřát;
 • sloužit po dlouhou dobu;
 • nepodléhá korozi;
 • odolat obrovskému tlaku;
 • se vyznačují vysokou účinností;
 • mít malý objem chladicí kapaliny.

Když už mluvíme o konkrétních modelech, zmíníme Alecord 350 - jednu z nejlepších možností, pokud jde o poměr kvality a ceny. Hmotnost jedné sekce je zde pouze 1,1 kg, zatímco její přenos tepla je 136 W.Pracovní tlak - 25 bar (odolává až 35), kapacita chladicí kapaliny je 0,17 litru na sekci. Například ruská výroba Halsen 350 má podobné vlastnosti.

Za zmínku stojí také zajímavá verze Royal Thermo BiLiner 500. Na základě inovativních high-tech řešení bylo vytvořeno 171 W přenosu tepla na sekci s hmotností 2,02 kg a objemem 0,2 litru. O tom mluví doslova vše - od neobvyklého designu chladiče až po 25letou záruku a obrovské množství pojistného krytí. Země původu - Itálie.

Instalace litinových topných radiátorů vlastními rukama

 • Potřebné nástroje a materiály
 • Fáze instalačních prací

Litinové radiátory jsou docela populární baterie, pomocí které se topení provádí ve vícepodlažních budovách. To je způsobeno skutečností, že litinové baterie mají nepopiratelné výhody oproti jiným typům vytápění. Navíc většina nainstalovaných baterií v domácnostech již vypršela a nyní je třeba je vyměnit. Proto jsou informace o instalaci litinových radiátorů velmi relevantní. Instalace topných systémů není snadný úkol, ale pro vedoucí pracovníky je docela proveditelná.

Který radiátor nainstalovat, aby se vyměnila litinová baterie

Potrubí chladiče v systému s jednou trubkou.

Důležitou roli hraje místo, na kterém bude provedena instalace litinových radiátorů.

Skladba povrchu místa instalace se projeví ve fázích instalace vytápění. Instalace zařízení může probíhat na dřevěné stěně. V takovém případě budete potřebovat pro instalaci jeden radiátor a jeden stojan pro každý radiátor. Baterie lze instalovat také na cihlovou omítnutou zeď. Zde budete potřebovat držák, okenní parapet a výklenek.

Lehká stěna se také může stát místem pro instalaci. Zde budete potřebovat pevnou podpěru, na kterou bude instalován ohřívač. Je třeba poznamenat, že je vhodné zvolit místo pro instalaci litinové baterie s podmínkou pohodlí, nikoli krásy. Chcete-li do topných zařízení přidat kosmetické prvky, můžete se uchýlit k jednodušším metodám zdobení a zdobení baterií, například pomocí ratanových roštů.

Výměna litinových baterií za bimetalové

Ačkoli je bimetal považován za nejdražší trh s topnými zařízeními v hlavním městě. Je respektován majiteli nemovitostí v Moskvě a Moskevské oblasti. Co je splatné:

 • Účinnost těchto radiátorů.
 • Jejich atraktivní vzory.
 • Schopnost regulovat teplotu.
 • Nevýznamné požadavky na kvalitu chladicí kapaliny.

Nejběžnější službou je proto výměna litinových baterií za bimetalové. Provedeny mistry společnosti MCC-1.

Jsme připraveni rychle dorazit do vašeho bytu, domu, chaty, kanceláře. Bez ohledu na to, kde se nachází v Moskvě nebo v moskevském regionu. Mistři pohotově:

 • Demontujte staré litinové radiátory.
 • Nainstalujte nové držáky baterie.
 • Opravte je ve správných bodech.
 • Budou připojeny k topným sítím.

To vám umožní znovu vytvořit správné mikroklima v domě. Náklady na volání instalatérů z naší společnosti zůstávají dostupné pro všechny kategorie zákazníků. To umožní výměnu starých topných prvků v celém domě. Bez rozchodu s velkým množstvím vlastních prostředků. To ocení každý majitel bytu.

Přípravné práce

Chcete-li vybrat správné součásti a vypočítat jejich počet, měli byste znát typ zapojení topného systému - jednu nebo dvě trubky. V jedné trubce stoupá ohřívaná chladicí kapalina podél stoupačky a topná zařízení jsou připojena k sestupnému potrubí. Ve dvoutrubkovém systému se nosič tepla pohybuje z ohřívače do topných zařízení a naopak. Jedno potrubí je určeno k zásobování teplou vodou, druhé k návratu chlazené chladicí kapaliny do kotle.Existují dva způsoby připojení prvků systému - horizontální a vertikální.

Před zahájením práce by měly být objasněny všechny nuance připojení. Před instalací musíte vypustit vodu ze systému, demontovat stará topná zařízení, odstranit upevňovací prvky, na kterých byly drženy. Před ukončením prací musí být přívod horké chladicí kapaliny do systému zastaven.

Montáž litinových topných těles

Prvním krokem je seskupení sekcí. K tomu potřebujete klíče od chladiče. Zařízení je upevněno na pracovním stole; klíče chladiče musí být zasunuty do spodních a horních otvorů tak, aby dosedaly na vnitřní výčnělky. Obě bradavky musí být nasazeny současně, aby se zabránilo zkosení sekcí, takže manipulace se provádí s asistentem. Bradavky je třeba namazat lněným olejem a nasadit na ně těsnění. Klávesy se otáčejí v opačném směru než vlákno. Pokud je vlevo, pak odbočte doprava, a pokud je to pravé, doleva. Musíte zašroubovat 1-2 závity.

Hydraulické zkoušky hotové konstrukce se provádějí na speciálním stojanu, kde se pomocí lisu vytváří tlak 4 až 8 kgf / cm2. Výkon zařízení se kontroluje manometrem. Pokud jeho indikátory začnou klesat, znamená to, že jsou připojeny buď vadné sekce, nebo byla práce provedena špatně. V prvním případě jsou prvky vyměněny, ve druhém jsou bradavky utaženy. Pokud se objeví drobné poškození, lze jej opravit epoxidovým lepidlem. Pokud jsou spoje nesprávné a spoje netěsní, je třeba vyměnit těsnění.

Malování chladiče po montáži

Po zkouškách je topení natřeno a vysušeno. K dosažení trvanlivého a rovnoměrného povrchu je nutné nanést dvě tenké vrstvy barvy. Ve výsledku musí radiátory splňovat následující požadavky:

 • Tepelně odolný povlak těla zařízení. Musí odolávat teplotám 80 stupňů, aniž by změkčoval a nevypouštěl do ovzduší škodlivé látky.
 • Barva by měla být dostatečně kvalitní, aby co nejvíce chránila chladič před korozí.
 • Vybrané složení by se nemělo barevně měnit.

Odborníci doporučují používat alkydové smalty jako povlak, protože po vysušení jsou neškodné a během provozu neotráví vzduch. Možnost - akrylové sloučeniny. Nepraskají, nemění barvu a jsou odolné vůči teplu. Oba typy formulací mají své výhody: alkydové emaily jsou levnější, barvy na akrylové bázi jsou odolnější. Můžete také použít vodní disperzní barvy, které nesou značku výrobce, že mohou být použity pro lakování topných zařízení.

Jak správně určit umístění radiátoru

Topná zařízení jsou obvykle umístěna pod okny ve výšce nejméně 6 cm od podlahy a 5-10 cm od spodní části parapetu. Vzdálenost od stěny by měla být nejméně 3 - 5 cm, trubky systému jsou umístěny pod mírným sklonem, který je proveden ve směru pohybu chladicí kapaliny. Pokud při instalaci litinového radiátoru nedojde k žádnému sklonu nebo k deformacím, bude se v bateriích hromadit vzduch, který bude nutné odstranit ručně. „Vzdušný“ chladič se nebude schopen normálně zahřát a vydávat teplo. Střed zařízení by se měl shodovat se středem otvoru okna plus mínus 2 cm.

Pořadí práce

Pro správnou výměnu topných radiátorů v bytě musíte:

 1. Koordinujte změnu s údržbou.
 2. Nakupte požadované materiály.
 3. Proveďte předběžnou montáž jednotek.
 4. Připravte si nástroje.
 5. Dohodněte se s týmem (pokud neplánujete vykonávat práci sami).
 6. Proveďte změnu v kanceláři bydlení, rozhodněte o datu práce.
 7. Demontujte staré radiátory.
 8. Nainstalujte držáky.
 9. Připojte nové baterie.
 10. Připojte k topným trubkám.
 11. Zkontrolujte fungování systému.

Během předběžné montáže jednotek jsou nainstalovány všechny potřebné prvky: zátky, těsnění, Mayevského kohoutky atd. Kromě toho můžete předem označit na místech, kde budou trubky řezány. V takovém případě byste měli použít olovnici a hladinu, aby se nový radiátor vyrovnal.

Pokud je také nutné vyměnit přívodní potrubí, je třeba také připravit tyto prvky: odříznout kusy vhodné délky, připevnit T-kusy atd. To vše se děje za účelem rychlého dokončení instalace po vypuštění vody z topného systému. Takové opatření bude více než relevantní, pokud během topné sezóny vyvstane potřeba vyměnit staré baterie.

Postup demontáže starých baterií závisí na tom, zda je nutné potrubí vyměnit. Pokud je třeba zachovat přívodní vedení, budete muset starou baterii opatrně odšroubovat. Současně je důležité udržovat stírací lištu - dostatečně dlouhý závit na okraji trubky. Chladič je upevněn maticí a pouzdrem, které bude nutné odšroubovat.

Instalace litinových topných těles

Když se zmíníme o vytápění, první obraz, který se objeví v představivosti, jsou velké litinové radiátory, které bývaly téměř ve všech bytech. Všichni byli stejní, drsného tvaru, šedé barvy, což se prostě nedalo zvednout. Trubky k nim šly přes místnost. Pokusili se vylepšit jejich vzhled malováním bílou barvou. Je však třeba poznamenat, že to byly tyto radiátory, které se mohly stát téměř navždy, a možná to byli oni, kdo byli a zůstávají jedním z nejvíce tepelně vodivých radiátorů ze stávajících topných zařízení.
Moderní výrobci nepřestali vyrábět litinové topné radiátory. Je to jen tím, že se jejich design radikálně změnil. Nyní na trhu můžete vidět starožitné i moderní designové radiátory.

Ve většině městských vytápěcích sítí je tlak obvykle velmi vysoký a nosiče tepla naopak nejsou příliš kvalitní. A litinové topné radiátory dokonale zapadají do této topné sítě. Silné litinové stěny radiátorů mohou snadno odolávat vysokému tlaku po několik desetiletí, jejich použití je možné, i když se k ohřevu používá pára s teplotou přibližně 150 stupňů. A koroze litinových radiátorů není strašná.

Který radiátor nainstalovat, aby se vyměnila litinová baterie

Schéma instalace litinového radiátoru

Když je voda na konci jara vypuštěna kvůli údržbářským pracím, dobře snášejí větrání systému. V případě výpadku proudu litinové baterie nadále generují teplo, protože chladí mnohem pomaleji než jiné radiátory vyrobené z jiných materiálů. Video

Litinové radiátory mají samozřejmě určité nevýhody, ale neexistují žádné dokonalé věci. První nevýhodou litinových radiátorů je jejich hmotnost. Váží hodně, což znamená, že jejich instalace bude vyžadovat velké fyzické úsilí. Tyto baterie nemůžete instalovat sami. Protože tento typ otopného tělesa je obvykle zavěšen na zdi, měli byste se ujistit, že stěna unese váhu otopného tělesa, které bude po instalaci rovněž naplněno vodou. Možná by stálo za to zakoupit model radiátoru s dalšími nohami.

Čím větší jsou litinové baterie, tím vyšší je jejich tepelná kapacita, tím pomaleji se ochladí. Pokud si koupíte úzké litinové baterie, pak jejich hmotnost může být samozřejmě menší, ale také se sníží přenos tepla a setrvačnost.

Navzdory nevýhodám jsou výhody stále příliš dobré na to, aby bylo možné odmítnout instalaci těchto nádherných topných zařízení. Kromě toho moderní výrobci vyrábějí radiátory různých tvarů a barev. Konstrukce moderních topných těles je nejen dobře známá harmonikám, vyrábějí se modely s hladkým povrchem, se zvětšenými mezerami mezi sekcemi.Rozšíření mezer umožňuje do určité míry zvýšit odvod tepla. Existují také modely vyrobené ve formě sloupů.

Litinové baterie budou relevantní po velmi dlouhou dobu. A díky designové práci na jejich vzhledu mohou snadno doplnit jakýkoli interiér. Ale co je nejdůležitější, dům bude velmi, velmi teplý.

Jak užitečné pro vás byly informace?

Rozdíly mezi litinovými a bimetalovými radiátory

Spotřebitelé zpravidla při rozhodování o výměně starých litinových baterií studují zařízení z jiných kovů existujících na trhu. V současné době jsou v prodeji analogy vyrobené z oceli, hliníku a bimetalu, zatímco nová generace litinových baterií je zcela ignorována, ale marně.

Pokud vezmeme v úvahu alternativu ke starým "akordeonům" instalovaným u dámských bytů s centralizovaným vytápěním, pak nejspolehlivější náhradou budou baterie vyrobené z litiny a bimetalové. K tomu existuje vysvětlení:

PohledDesignTyp připojeníObjemVytrvalost
korozi
Pracovní tlakVýška
budova
ZárukaOdvod tepla
litinasekcepostrannístarý: 1,5 l
nové: 0,8 l
vysoký9-12 atm.5-6 pater10-30 let110 wattů
bimetalsekceboční a spodní0,25 l - 0,4 lvysoký25-50 atm.9 a vyšší25 let170-200 Wattů

Jak je patrné z tabulky, litinové radiátory nového typu, jako jsou bimetalové modely, se mohou stát náhradou za stará zařízení. Nejvýznamnější rozdíl mezi nimi je v ceně. Litinové baterie, stejně jako dříve, jsou mnohem levnější než jejich protějšky z jiných kovů, zatímco bimetal je považován za nejdražší na moderním trhu s topnými zařízeními.

Pokud potřebujete vyměnit litinové baterie s minimálními náklady, musíte si zakoupit zařízení ze stejného kovu a se stejnými technickými parametry. Takový postup zpravidla nezabere mnoho času a nezpůsobí mnoho problémů.

Výměna litinových topných baterií v bytě v pětipodlažní budově za bimetalové protějšky je zbytečné plýtvání penězi. Moderní modely z litiny nevypadají o nic méně stylově než hliník nebo bimetaly a samotný kov byl testován na pevnost i v sovětských topných systémech.

Kotle

Pece

Plastová okna